Zamestnanec

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Duch a vzduch

Keď vietor otvorí okno, alebo prievan zatvorí dvere, niekedy sa nám zdá,že to urobila nejaká neviditeľná bytosť, duch. Vzduch,duch,dych - podobnosť týchto slov v slovenčine sa niekomu môže môže zdať čisto náhodná, ale keď sa pozrieme na starogrécke "pneuma", ktoré znamená vzduch,vietor,duch či dych, alebo na latinské "spirit" (duch) a "spirare" (dýchať), tak zistíme, že podobnosť nie je náhodná, ale že ľudia niekedy vzduch, ducha a dych ztotožňovali, resp. zdali sa im prinajmenšom podobné. Starý grécky filozof Anaximenes dokonca tvrdil, že vzduch je Boh. Dnes sa hovorí, že Boh je duch.

 
Poďme sa v tomto svetle pozriet na niektoré výroky z Biblie, ktoré obsahuju slovo duch alebo dych:

“Hospodin Boh stvárnil človeka z prachu zeme a vdýchol mu do nozdier dych života.”  -  Či mu už vdýchol dych či ducha, to je nám v tomto citáte jedno, obidvoje nám sedí.

 
Horšie je to už pri tomto výroku: 

“Lebo údel ľudí je i údelom zvierat; je jeden a ten istý. Ako zomiera jeden, tak umiera i druhý, a všetko jednako dýcha.“ (Evanjelický preklad)  - Tento preklad nám ešte dovoľuje trochu sa vyvýšiť na zvierata a povedať, že nemajú dušu.

 
Čo však tento preklad, toho istého výroku?:

„Lebo to, čo prichádza na synov človeka, prichádza i na hovädá; jedno a to isté prichádza na nich. Jako zomiera toto, tak zomiera i tamto, a všetko to má jedného a toho istého ducha” (Roháčkov preklad)  - Tu vidíme, že zvieratá nielenže dýchajú ako človek, ale majú podobného ducha.

 

Nasledujúci výrok uvádzam ako dôkaz, že duch sa v greckom origináli naozaj preklada ako pneuma:

„.....ukázalo sa, že bola v požehnanom stave z Ducha Svätého.“

„.....heurethē en gastri echousa ek hagiou pneuma-tos.“
 

 Záverečný citát ukazuje, ako Ježiš predával ducha na svojich učeníkov:

A keď to povedal, dýchol na nich a hovoril: Prijmite Ducha Svätého.”

 
Ked vám teda niekto bude hovoriť, ze nemáte ducha, vedzte, že kým dýchate, tak ho máte.

z čítania filozofov | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014